MAKEDONCA

Makedonca (kendi dilinde: Македонски / Makedonski), Güney Slav dillerinin doğu grubundan bir dildir. Makedonların ve Makedonya Cumhuriyeti’nin resmî dilidir.

Makedonca yazıya dökülen ilk Slav dilidir. Yazıya dökülmesiyle (9. Yüzyıl) gelişmeye başlar. Makedon dili yüzyıllarca komşuları tarafından inkar edildi. Bulgarlar Makedonca’yı Bulgarca’nın bir diyalekti kabul ettiler. Makedonca ilk gelişmesine rağmen ilk sözlük 1875’de Gjorgji Pulevski tarafından kaleme alınmış, 1903’de standartlaşmış, 1945’de Tito ve Anti-faşist Makedon Meclisi tarafından 1945’de resmiyet kazanmıştır. Fonetiğe uygun harflerle Krste Misirkov adlı Makedon dilbilimci tarafından ilk Makedon alfabesi 1903’de oluşturulmuştur. Daha sonradan 1945 yazıda da uyum sağlamak amacıyla aynı seslerle Anti-Faşist Makedon Meclisi tarafından yeniden düzenlenmiştir. Makedoncanın varlığını uzun yıllar kabul etmeyen Bulgaristan, 1999 yılında imzalanan protokol ile Makedonya Cumhuriyeti’nin resmi dili olarak Makedoncayı kabul etmiştir.

Eski Makedonca (9. yüzyıl – 18. yüzyıl), Yeni Makedonca (1802-1944) ve Çağdaş Makedonca (1945 – günümüz) şeklinde 3 temel döneme ayrılır

Universal Dil Hizmetleri 42 yıldır “122 dilde” çeviri hizmeti veriyor. Makedonca profesyonel çözüm ortağınız Universal.

Makedonca tercümeleriniz, kendi alanında uzman, mütercim tercümanlık mezunu anadili Makedonca olan veya Makedonca üzerine üniversite eğitimini tamamlamış Makedonca yeminli tercümanlar tarafından yapılıyor.

Makedonca dilindeki tercümeleriniz konusuna göre sınıflandırılarak proje ekibimize yönlendiriliyor.

Müşterilerimizden gelen “Makedonca” içerikler, ileri teknoloji ve nitelikli iş gücü ile harmanlanarak arşivleniyor, güncelleniyor ve bir sonraki içeriğin oluşumunda, “Kurumsal Hafıza” için alt yapı sağlıyor.

Böylece, Makedonca çevirmenlerimiz ve Makedonca editörlerimiz müşterilerimiz gibi düşünmeye ve yaratmaya başlıyor.  

Makedonca içerikleri kusursuz yönetilen müşterilerimiz bu sayede hedefledikleri müşterilerine en etkili şekilde ulaşıp, pazar paylarını arttırıyor.

Sektörün birçok ilkine imza atan ve sektöründe ISO 9001:2008 ve EN 15038 Avrupa Çeviri İşletme Standardı Çeviri Kalite belgelerini 2008 ve 2009 yıllarında alarak bu alanda ilk olma özelliğine sahip olan Universal’ın Makedonca tercümelerine güveniniz tam olsun.

Entegre yönetim sistemi Transerv, bir yıl süren yoğun çalışmalar sonucunda tüm çeviri hizmet üretimi süreçlerinin tam otomasyon sistemi ile yönetilmesi amacı ve hedeflenen kalite güvence sistemi temeliyle tasarlandı. Makedonca tercümelerinizde Universal teknolojisi ile proje kalitenizi müşterilerinize yansıtın.