Apostil Belgesi Onayı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Apostil belgesi onayı hakkında merak edilen birçok detay mevcut. Bu işlemin ne için yapılması gerektiği ve belgeler ile ilgili detayları bir araya getirdik. Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla tespit edilmiştir. Bu kurallar sadece Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir. Herhangi bir belgeye apostil işlemler yapıldığında hata olmaması önem arz eder. Apostil yapılması gereken belgenin çevirisini noter  yeminli bir tercüman yapmak durumundadır.

Uluslararası devlet makamları tarafından düzenlenmiş olan belgelerin ayrıca bir tasdik işlemine gerek olmadan bir başka devletin makamı tarafından geçerli olarak kabul edilmesine yönelik olan işlemler apostil olarak ifade edilebilir.  Apostil onayı gerçekleştirilmiş olan bir belge, Lahey Konferansının tüm üye olan ve taraf konumundaki devletlerinde geçerliliği olan bir belge olarak kabul görür.

Apostil nereden alınır ve nasıl yapılır?

Çevirisi yeminli tercümanlar tarafından yapılmayan belgeler, noterden tasdik alamazlar. Bu nedenle profesyonel tercüme bürosu ile çalışabilir ve işlemlerinizi güvenle halledebilirsiniz. Yeminli tercüman tarafından yapılan çeviri işleminden sonra belgelere kaşe ve imza atılmaktadır. Sonrasında noter tasdiki ve apostil belgesi onayı için kaymakamlık mührü gerekmektedir. Peki apostil amacı ile onaylanması gereken belgeler nelerdir? Diploma, evlilik cüzdanı, doğum belgesi ve vekaletname için istenmektedir. Apostil işlemi ile onaylanan belgelerin herhangi bir geçerlilik süresi yoktur. Süreyi taraf ülkeler belirleyebilmektedir.

Adli bir belge için bu işlemi yaptırmak istiyorsanız ağır ceza mahkemelerine başvuru yapabilirsiniz. Türkiye’de apostil için en yakın Kaymakamlık, Valilik veya adli belgeler için ağır ceza mahkemeleri başkanlıklarına başvurulması gerekir. Belgelerinizin tercüme aşamasında yanlışlık yapılmaması ve ana dili çeviri yapmak istediğiniz dil olan tercümanlar ile çalışılması önem taşır.

Apostil belgesi onayı ve çeviri süreci

Universal Dil Hizmetleri, apostil onayı almak istediğiniz belgeleriniz için yeminli tercümanlar ile hizmet sunar. Çeviri işlemleriniz yapıldığında redaksiyon ile oluşabilecek hataların önüne geçilir. Belgeleriniz size sorunsuz şekilde ve zamanında teslim edilir. Uzun yıllardır sektöre yön veren köklü bir şirket olarak faaliyetlerini sürdüren Universal Dil Hizmetleri, profesyonel ekibi ile daima yanınızda!