Makine Çevirisi

Makine Çevirisi

Makine çevirisi nedir? Son dönemde büyük bir önem kazanan makine çevirisi, algoritmanın çözemediği sentaks, terim seçimi ve kip kullanımı gibi 20’ye yakın kontrol noktasının denetlendiği bir hizmet çeşididir. Bağlamı ya da konuşmayı bir dilden başka bir dile çevirmek için bilgisayar donanımlı araçların kullanımını analiz eden bilgisayarlı dilbilimin bir alt dalıdır. Makine çevirisi çalışması; dilbilim, matematik ve bilgisayar bilimi olmak üzere üç disipline dayanır. Makine çevirisinin etkisi ya iyidir ya da kötüdür, bu koşul ise söz edilen üç disiplinin ortak çabasına bağlıdır.

Çeviri süreci, dilbilimciler tarafından oluşturulan sözlükler ve dilbilgisi kuralları, matematikçiler tarafından kullanılan materyal biçimlendirmesi, bilgisayar uzmanları tarafından kullanılan yazılım araçlarının ve donanımların çeviri sistemlerine aktarılması ve en nihayetinde çeviri sonuçlarını beraberinde getirmesi olarak tanımlanabilir.

Bilgisayar destekli çeviri, çeviri işlemine katkıda bulunmak üzere bilgisayar donanımlı yazılım sistemi olan bir bilgisayar yardımıyla çalışmaktadır. Çevirmenlerin daha iyi çeviri yapmasına ve insanların yabancı dilden yaptıkları çevirileri daha kolay ve etkili bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olur. Diğer gelişmiş alanlarla karşılaştırıldığında yeni yeni ortaya çıkan bir çalışma çeşididir. Bilgisayar destekli çeviri, çevirmenlerin kullanımına sunulan 4 ana bölümden oluşur. Bu 4 ana bölüm şunlardır: çeviri belleği, terminoloji yönetimi, uyum ve hizalama programları.

Makine çevirisi nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Hızlı çeviri gerektiren ama genel anlamda ham çeviriden başka bir aşamaya da ihtiyacı olmayan yüklü miktarda çevrilecek metniniz olduğu zaman makine çevirisi sizler için idealdir. Mevcut olan en hızlı çeviri türüdür ve çoğu zaman hızlıca yapılabilir. Bunun nedeni, kelimesi kelimesine çeviri yapması ve zaman bakımından diğer faktörleri hesaba katmamasıdır. Bu çeviri türünü, büyük bir web siteniz olduğunu varsayarak çok uzun süre alabilecek profesyonel bir çeviriyle karşılaştırabilirsiniz.

Henüz mükemmel seviyeden uzak olsa da makine çevirisi durmaksızın gelişiyor. Teknolojideki gelişmelerle birlikte makine çevirisinin de buna ayak uydurması ve bununla beraber gelişmesi kaçınılmaz görünüyor. Son tahlilde, çok kapsamlı e-ticaret , web platformlarının talibi olduğu bu tür, hizmet içeriği itibariyle henüz sektörel değişime ışık tutar niteliktedir. Universal Dil Hizmetleri 46 yılın birikimi yardımıyla geliştirdiği yazılım eklentileri ile şimdilik sınırlı bir alanda makine çevirisi desteği kullanmaktadır.