Yeminli Tercüme Gerektiren İşlemler ve Belgeler

Yeminli tercüme gerektiren işlemler için birçok kişi çeviri bürosu arayışı içerisinde. Günümüzde pasaport, kimlik, ihale evrakları, vekaletname ve boşanma belgesi gibi evraklar yeminli tercüme gerektiren belgeler içinde bulunuyor. Peki yeminli tercüme nedir? Bu işlem için çeviri şirketi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Yeminli tercüme, yeminli bir tercüman tarafından mühürlenip imzalanan tercüme türünü ifade etmektedir.  Noter onaylı tercüme ise kaynak dilden hedef dile eksiksiz ve doğru şekilde çevrilerek hazırlanan resmi belgelerin, noterde onaylanmak üzere hazırlanması sürecine verilen addır. Türkiye’de yeminli tercümanlık süreci noterler tarafından yürütülmektedir. İlgili yabancı dilde üniversite diploması olan bireyler, noter huzurunda yemin ederek yeminli tercüman yetkisi almaya hak kazanırlar. Globalleşen dünyada gelişen ticari ilişkiler ve özellikle ülkeler arası resmi belge süreçlerinde tercümenin önemi büyük oranda artmıştır. Fakat belirtilen belgelerin resmi evraklar olması, çeviride profesyonellik ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Belgelerde yapılan herhangi bir tercüme hatası birçok olumsuz sonuç yarattığı için uzman kişiler ile çalışıyor olmak önem arz eder.

Universal Dil Hizmetleri yeminli tercüme bürosu, sektördeki 46 yıllık tecrübesi ile hatasız tercüme işlemleri gerçekleştirir. Son okuma ve redaksiyon aşamaları ile hata payı minimum seviyeye indirgenir. Çeviri yapmak istediğiniz dil, ana dili olan yeminli tercümanlar tarafından işlem sağlanmaktadır.

Uluslararası standartlar ile yeminli tercüme hizmetleri

Sektörün birçok ilkine imza atan Universal, sektöründe ISO 9001:2008 ve EN 15038 Avrupa Çeviri İşletme Standardı Çeviri Kalite belgelerini 2008 ve 2009 yıllarında alarak bu alanda ilk olma özelliğine sahiptir.

Tüm çeviri işlemlerinizde belgelerinizin resmiyet barındırması için ayrı bir işlem uygulamamak adına yeminli tercüme gerçekleştirmeniz en doğru seçim olacaktır. Yeminli mütercim altyapısına sahip profesyonel bir tercüme bürosu ile çalışarak işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Universal Dil Hizmetleri, bu anlamda 27 dilde çeviri desteği sağlayarak resmi evrak hazırlama süreçlerinizi hızlandırır. 4.200 kurumsal müşteri ve 723.000 tamamlanmış proje ile kaliteli hizmeti zamanında teslim eder.

Yeminli tercüme gerektiren işlemler

Vize tercümesi, diploma tercümesi, vekâletnameler, şirket kuruluş evrakları, pasaport tercümesi, gayrimenkul alım satım sözleşmeleri, mahkeme belgeleri, iş teklif belgesi ve istihdam sözleşmesi, dava dilekçesi, bilirkişi raporu ve bunun gibi diğer işlemleriniz için yeminli tercüme hizmeti alabilirsiniz. Fakat bazı belgelerde noter onaylı yeminli tercüme talebi de bulunabilir. Bu konuda Universal Dil Hizmetleri desteği ile hareket ettiğinizde hem çeviri hem de noter onayı için ayrı ayrı zaman harcamak yerini işlerinizi tek bir noktada halledebilirsiniz.

Dilerseniz sağ üst köşede bulunan telefon numaraları üzerinden ya da Teklif İste butonuna tıklayarak Universal Dil Hizmetleri’ne ulaşabilirsiniz.