KIRGIZCA

Kırgızca veya Kırgız Türkçesi, Altay dilleri’nin Türk dili’nin dallarından Kıpçak grubuna ait bir Türk dilidir. Kazakça ile yakın özellikler gösteren Kırgızca, yaklaşık 5 milyon kişi tarafından konuşulmakta olup Kırgızistan’ın birinci resmî dilidir.

Sözcük başı Ortak Türkçe asıllı kelimeler y’ler c’ye dönüşmüştür; yol: жол (col), yıldız: жылдыз (cıldız) vb. Eklerde de değişme olur, yuvarlak ünlüler kendinden sonraki ünlüleri etkiler: bölmö: бөлмэ (bölme), köpölöktördön: кэлэбэклэрдэн (kelebeklerden), bazı b ile başlayan kelimeler m olabilir: boyun: боюн (moyun), bun (sıkıntı): муң (muñ; ñ nazal n, ŋ ve ng sesi verir).

Kırgızcanın eski şekilleri 24 harfli Orhun yazısı ile yazılmıştır. Günümüzde ise Kırgızca bazı ilave harfler kullanılarak Türkiye’de Latin alfabesi, Kırgızıstan’da Kiril alfabesi ve Çin’de Arap alfabesi ile yazılabilmektedir.

Kırgız Türkleri tarih boyunca çok alfabe kullanmış bu ise Kırgız Türkçesinin telaffuzda çok olmasa da değişmesine sebep olmuştur. Kırgız Türklerinin millî alfabesi bütün Türk Dünyasının en eski ve özüne ait alfabesi olan Orhun alfabesi, Göktürk alfabesi, Runik, Turan alfabesi diye de adlandırılmış Eski Türk Alfabesidir.

Universal Dil Hizmetleri 42 yıldır “122 dilde” çeviri hizmeti veriyor. Kırgızca profesyonel çözüm ortağınız Universal.

Kırgızca tercümeleriniz, kendi alanında uzman, mütercim tercümanlık mezunu anadili Kırgızca olan veya Kırgızca üzerine üniversite eğitimini tamamlamış Kırgızca yeminli tercümanlar tarafından yapılıyor.

Kırgızca dilindeki tercümeleriniz konusuna göre sınıflandırılarak proje ekibimize yönlendiriliyor.

Müşterilerimizden gelen “Kırgızca” içerikler, ileri teknoloji ve nitelikli iş gücü ile harmanlanarak arşivleniyor, güncelleniyor ve bir sonraki içeriğin oluşumunda, “Kurumsal Hafıza” için alt yapı sağlıyor.

Böylece, Kırgızca çevirmenlerimiz ve Kırgızca editörlerimiz müşterilerimiz gibi düşünmeye ve yaratmaya başlıyor.  

Kırgızca içerikleri kusursuz yönetilen müşterilerimiz bu sayede hedefledikleri müşterilerine en etkili şekilde ulaşıp, pazar paylarını arttırıyor.

Sektörün birçok ilkine imza atan ve sektöründe ISO 9001:2008 ve EN 15038 Avrupa Çeviri İşletme Standardı Çeviri Kalite belgelerini 2008 ve 2009 yıllarında alarak bu alanda ilk olma özelliğine sahip olan Universal’ın Kırgızca tercümelerine güveniniz tam olsun.

Entegre yönetim sistemi Transerv, bir yıl süren yoğun çalışmalar sonucunda tüm çeviri hizmet üretimi süreçlerinin tam otomasyon sistemi ile yönetilmesi amacı ve hedeflenen kalite güvence sistemi temeliyle tasarlandı. Kırgızca tercümelerinizde Universal teknolojisi ile proje kalitenizi müşterilerinize yansıtın.