Apostil Çevirisi

Apostil çevirisi, herhangi bir belgenin uluslararası alanda geçerli olmasını sağlayan bir işlem olduğu için söz konusu belgenin hatasız ve eksiksiz çevrilmesi büyük önem taşımaktadır. Uluslararası bir anlaşma kapsamında alınan karar doğrultusunda bazı belgelere apostil yapılması gerekir. Apostil yapılması gereken belgenin çevirisini noter  yeminli bir çevirmenin yapması ve yapılan çevirinin ilgili noter tarafından tasdiklenmesi gerekir. Aksi takdirde belge geçersiz olacaktır. Günümüzde diploma, nüfus cüzdanı, evlilik belgesi, ticari evraklar, vekâletname, mahkeme kararları ve doğum belgesi gibi birçok farklı belge için apostil onay işlemleri sağlanmaktadır.

Apostil nedir?

Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak geçerli olmasına olanak sağlayan işlemdir. Apostil çerçevesinde uyulması gereken kurallar 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla tespit edilmiştir. Bu kurallar yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir.

**Bir belgeye apostil yapılabilmesi için aşağıda sıraladığımız unsurların yer alması gerekir.

Belgenin düzenlendiği ülkenin adı, belgeyi imzalayan kişinin adı, belgeyi imzalayan kişinin sıfatı, belgeye basılan tasdik edildiği tarih, apostili düzenleyen makam, apostil numarası, apostili düzenleyen makamın mührü ya da kaşesi ve apostili düzenleyen yetkilinin imzası. 

Apostil tercüme nasıl yapılır?

Yeminli tercüman tarafından yapılan çeviri işleminden sonra belgelere kaşe ve imza atılmaktadır. Ardından noter tasdiki ve apostil belgesi onayı için kaymakamlık mührü gerekiyor. Apostil onayı, valilikler tarafından da verilebilmektedir. Apostil çevirisi yeminli tercümanlar tarafından yapılmayan belgelerin noterden tasdik alabilmesi mümkün değildir.

‘’Apostil nereden alınır? ‘’sorusu en fazla araştırılan konular içerisindedir. Türkiye’de apostil için en yakın Kaymakamlık, Valilik veya adli belgeler için ağır ceza mahkemeleri başkanlıklarına başvurulması gerekmektedir. Belgelerinizin tercüme işlemleri için ise Universal Dil Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Apostil çevirisi hizmeti nereden alınır?

Apostil çeviri yapılabilmesi ve çevirinin geçerli olabilmesi için noter yeminli tercüman desteği gerekir. Universal, 46 yıllık sektör tecrübesi ile bütün tercüme işlemleriniz için sizlere profesyonel destek sunar. Apostilli belge çevirisi konusunda bir çözüm arayışında iseniz sağ üst köşede yer alan telefon numarası üzerinden Universal Dil Hizmetleri iletişime geçebilirsiniz. Apostil çeviri hizmeti de dahil olmak üzere diğer tüm çeviri işlemlerinde redaksiyon sağlanmaktadır. Böylece kaynak ve hedef metin bir arada ele alınarak doğru çeviri standartları uygulanmaktadır.

Daha detaylı bilgi almak ve Universal Dil Hizmetleri ile iletişime geçmek için Teklif Al butonuna tıklayabilirsiniz